Linoleum

Linoleum

Již více než 150 let je linoleum Tarkett oceňováno pro svou přirozenou krásu, pohodlí a trvanlivost a představuje jedno z nejpřírodnějších a nejlépe udržitelných řešení podlahových krytin na trhu. Linoleum, které vyrábíme podle původního receptu z roku 1898, je z 94 % vyráběno z přírodních surovin (lněný olej, dřevěná a korková moučka, pryskyřice). Je dostupné v nabídce tradičních mramorovaných vzorů v živých a sytých barvách. Díky jedinečné povrchové úpravě xf²™ je extrémně odolné, snadno se čistí a má nízkonákladovou údržbu. Linoleum jako první na světě získalo certifikát Cradle to Cradle® za přístup k udržitelnému rozvoji.

Popularní kolekce

Co je to linoleum?

Linoleum je jedním z nejudržitelnějších podlahových řešení na trhu, oceňované pro svou přirozenou krásu, pohodlí a odolnost již více než 150 let. Na výrobu prvního linolea byl použit lněný olej, odtud tedy název „linoleum“: linum pro lepidlo a oleum pro olej. Další dvě suroviny, které jsou pro výrobu důležité jsou korková moučka a jutová tkanina.

Materiál vyrobený z přírodních a obnovitelných surovin:
- lněný olej
- borovicová pryskyřice
- dřevo
- korková moučka 
- juta

V italském městě Narni se linoleum Tarkett vyrábí podle původní receptury již od roku 1898 a v současné době je žádanější než kdy dříve. Přestože výrobci museli čelit silné konkurenci výrobků z PVC v polovině 20. století, linoleum je známé svou robustností, designem a udržitelností.

Prohlédněte si kolekce linolea

Moderní design

Linoleum není jen podlahová krytina, je to materiál. Krytina, která je přírodní a ušlechtilá. Je jedinečná, má své vlastní charakteristické odstíny a matný aspekt.
Naše kolekce odráží přírodní prvky, jimiž je inspirována, nabízí širokou paletu jemných odstínů a vzorů a je ideální pro sladění podlah, stěn a dokonce i nábytku. 
Díky textuře a barvě je linoleum ideálním prostředkem pro architekty a interiérové designéry, neboť jim umožňuje dodat prostoru vlastní identitu.

Moderní volba pro lidi i životní prostředí

Linoleum je odolná podlaha biologického původu vyrobená z přírodních a obnovitelných surovin jako jsou lněný olej, borovicová pryskyřice, dřevo, korková moučka a juta.
Společnost Tarkett dbá na dopad svých výrobků na životní prostředí a řídí se principem certifikace Cradle to Cradle®, který zajišťuje, že její výrobky mají pozitivní přínos pro životní prostředí a blaho lidí v každé fázi své životnosti. Zároveň podporuje přechod na cirkulární ekonomiku prostřednictvím svého programu zpětného odběru a recyklace ReStart®.

Díky tomu má linoleum v tloušťce 2,5 mm v rámci principu „cradle to gate“ negativní uhlíkovou stopu, a to včetně těžby surovin, dopravy a výroby linolea*.
*jak je uvedeno v našich dokumentech EPD N°4789356590.101.1

Moderní vlastnosti

Linoleum má celou řadu pozitivních vlastností, v podstatě je to pružná podlahová krytina, která se ukázala jako velmi odolná.
Díky svým jedinečným vlastnostem se linoleum používá jako podlahová krytina již více než 150 let.
Kromě toho se naše linoleum ukázalo být mimořádně odolné díky naší povrchové úpravě xf², která zajišťuje vysokou odolnost vůči oděru a chemikáliím. Proto školy, nemocnice, veřejné instituce a firmy používají linoleové podlahy přizpůsobené svým potřebám.
Další výhodou linolea je to, že přirozeně neobsahuje ftaláty a díky pojivu linoxyn má antibakteriální vlastnosti. Jedná se tedy o hygienickou podlahovou krytinu.

Udržitelné podlahové krytiny

Při výrobě linolea používáme materiály, které pozitivně přispívají k lidskému zdraví a životnímu prostředí. Zde začíná systém zpětné smyčky, takže materiály slouží jako znovupoužitelné prostředky:

Kde lze linoleum položit?

Kromě ekologických aspektů se tato podlahová krytina díky své pružnosti a odolnosti proti oděru osvědčila jako extrémně odolná, a to téměř beze známek opotřebení. Proto školy, nemocnice, veřejné instituce a firmy používají linoleové podlahy přizpůsobené svým potřebám.
Linoleum lze instalovat na mnoha různých místech, zejména tam, kde je vyžadována odolnost vůči vysokému provozu a hygiena, například ve vzdělávacích nebo zdravotnických zařízeních.

Dárcovské centrum Cara Plasma Břeclav
Dárcovské centrum Cara Plasma Břeclav

Začátkem roku 2018 bylo uvedeno do provozu další jedinečné centrum tentokrát v Břeclavi s přispěním výjimečných podlahových krytin Tarkett.

Instalace a údržba

Jak instalovat linoleum?

Důležitý je čistý, suchý a rovný povrch. Před zahájením práce se podlahová krytina musí přizpůsobit vnitřnímu klimatu. Materiál by měl být v daných prostorách skladován nejméně 24 hodin před instalací.
Pro dosažení požadovaného výsledku pokládky je zapotřebí správné lepidlo. Linoleum se lepí na celou plochu a vytváří souvislou vodorovnou vrstvu bez spojů a hran. Přesné vyměření usnadní nařezat předem pásy, které se budou pokládat. Společnost Tarkett nabízí ke každému designu komplexní tipy a brožury pro profesionální instalaci.
Příručky na instalaci a videa obsahují přesné návody s pokyny pro instalaci podlahových krytin různé tloušťky, designu a vybavení.

Jak čistit linoleum?

Linoleum patří ke snadno čistitelným povrchům: lze jej čistit snadno a nenákladně. Největší výhodou je celoplošné lepení, které umožňuje vytvoření souvislého rovného povrchu.
Po očištění podlah od hrubých nečistot postačí běžné čisticí prostředky přidávané do teplé vody. Vyvarujte se však použití agresivních látek s vysokou hodnotou pH. V komerčních prostorách se doporučuje použití lešticího stroje. Zlepší se tak vzhled podlahy a výrazně se usnadní její údržba.Z dlouhodobého hlediska je vhodné používat speciální čisticí prostředky na linolea, které jsou pro tyto materiály nejvhodnější. Moderní čisticí techniky se zaměřují na omezení mokrých metod a jejich nahrazení suššími alternativami, jako jsou centrálně prané naimpregnované mopy a stroje na čištění podlah. Díky tomu je práce úklidového personálu snazší a efektivnější a minimalizuje se dopad na životní prostředí. Používá se méně čisticích chemikálií a méně vody. To je možné, pokud je aplikována naše povrchová úprava xf² a jsou dodrženy protokoly údržby: není zapotřebí žádný lešticí prostředek ani vosk.

Kontaktujte nás