Recyklace dřevěných podlah od konečného spotřebitele

Recyklace dřevěných podlah od konečného spotřebitele

Pro opětovné užití vysoce kvalitních materiálů v nových produktech je zcela zásadní při výrobě podlahových krytin uzavřít kruh a zrychlit přechod na cirkulární ekonomiku. V roce 2018 se nám podařilo z dubové podlahy z masivu o rozloze 1 000 m2 vytvořit jedinečnou dřevěnou podlahu – Fenix – s nášlapnou vrstvou vyrobenou čistě z recyklovaného dubu. Je to velký krok na naší cestě ke zvyšování recyklovaného obsahu v našich produktech. Ve srovnání s těžbou přírodního dubu tento způsob především více chrání přírodní zdroje a snižuje spotřebu energie.

Inovace inspirovaná cirkulární ekonomikou

Abychom dokázali novou regenerovanou vícevrstvou dřevěnou podlahu zrealizovat, spustili jsme pilotní projekt, v němž jsme zjišťovali, zda je možné dřevo z použitých podlah integrovat, a jak při tom nejlépe postupovat. Začali jsme tím, že jsme uzavřeli partnerství s Bouygues Construction, přední firmou zaměřující se na udržitelné stavby. Tato společnost byla zapojena do cirkulárního projektu, který spočíval v opětovném použití materiálů z uzavřeného průmyslového závodu 3 Suisses poblíž Lille ve Francii, přičemž tyto materiály měly získat druhý život v průkopnické ekologické zástavbě, známé jako Maillerie. V tomto projektu je rekultivováno přibližně deset hektarů z plochy závodu, aby mohla vzniknout obytná čtvrť uzpůsobená potřebám, životnímu stylu a pohodě svých obyvatel s podporou společenských a kulturních kontaktů, udržitelné dopravy a biodiverzity prostředí. Inovativní stavbou inspirovanou cirkulární ekonomikou to začíná.

Kolekce podlah z recyklovaného dřeva Fenix

Budovy určené k demolici představovaly 30 000 tun betonu, 4 500 svítidel, mnoho kilometrů regálů a 10 000 m2 dubové podlahy. V naprostém souladu s legislativou byly veškeré základní materiály pečlivě rozčleněny, zvážilo se jejich další využití v budoucnu, aby poté byly uskladněny a připraveny pro charity nebo společnosti, které by jim mohly propůjčit druhý život. Dohodli jsme se na odběru 1 000 m2 dubové podlahy z masivu o tloušťce 23 mm, abychom mohli provést testy a zjistit, jak by ji bylo možno znovu zpracovat a navrhnout z ní novou dřevěnou podlahu.

„Jakmile jsme se o cirkulárním stavebním projektu společnosti Bouygues Construction doslechli, bylo nám jasné, že recyklace dubové podlahy z této stavby je výzva právě pro nás,“ říká Elodie Jupin, manažerka pro cirkulární ekonomiku společnosti Tarkett.
„Snaha chránit přírodní zdroje tím, že využijeme recyklované materiály a výrobu podlahových krytin uzavřeme do kruhu, je nedílnou součástí naší strategie udržitelnosti a závazku pro budování cirkulární ekonomiky.“ 

Uzavření výroby dřevěných podlah do kruhu

Z technického hlediska se při této spolupráci jedná o opravdovou příležitost otestovat a názorně ukázat, zda je recyklace dřevěných podlah v našem výrobním procesu proveditelná,“ objasňuje Matthias Lewark, specialista na výzkum a vývoj ve společnosti Tarkett.

Nejprve jsme z lamel odstranili všechny hřebíky, kov či dřevo zasažené vlhkostí. Poté jsme během zvláštního procesu zbylé dubové dřevo přetvořili na nášlapnou vrstvu přizpůsobenou našemu novému Twirl designu.

Tento design jsme vytvořili za účelem maximálního využití recyklovaných surovin a vyvolání pocitu nostalgie při vzpomínce na klasický parketový design,“ vysvětluje dále Lewark. „Novou podlahu jsme pojmenovali Fenix po mytologickém ptáku, který se stal symbolem znovuzrození."

První podlaha Fenix byla instalována na jaře roku 2019 v nové kancelářské budově ve Stockholmu, která patří společnosti AMF Fastigheter, jedné z největších realitních kanceláří ve Švédsku.

Instalace byla úspěšně předvedena na naší výstavě „Natural Bond“ v roce 2020 na stockholmském Veletrhu nábytku.

Fenix recycled wood flooring collection

Posunutí recyklace dřevěných podlah na vyšší úroveň

Tento úspěch nás povzbudil, a proto jsme se pustili do realizace druhého projektu, tentokrát s nášlapnou vrstvou vzniklou recyklací materiálu ze sportovní haly v Norsku. Před recyklací jsme nejprve museli ze staré dřevěné podlahy odstranit hřebíky, kov a části, které byly poškozeny vlhkostí. Dále jsme ji ošetřili jemným bílým tvrdovoskovým olejem, aby vynikla krása dřevěného materiálu. Recyklovaná podlaha by měla sloužit stejně dobře jako stará původní podlaha.

Projektem Fenix chceme předvést, že uvažovat cirkulárně je možné i v případě obnovitelných surovin,“ soudí Dag Duberg, Sustainability Manager pro severské státy. „Mezi našimi zákazníky narůstá zájem o dřevěné podlahy s obsahem recyklovaných materiálů, takže my se nyní poohlížíme po dalších pilotních projektech.

Tarkett si obstarává použité dřevěné podlahy pro recyklaci dvěma způsoby. Prvním je spolupráce s instalačními společnostmi. Tím druhým pak jsou jednorázové objemné várky použitých podlah z velkých renovačních projektů, jakým byla právě akce 3 Suisses. 

Realizací těchto pilotních projektů nejenže jsme se hodně dozvěděli o možnostech cirkulární ekonomiky v dřevozpracujícím průmyslu, ale také jsme zjistili, že naši zákazníci o tento druh produktů mají zájem,“ dokončuje Jukka Vornanen, Category Manager. „Z tohoto důvodu v klíčových zemích zvětšujeme množství těchto podlah.

Zde si můžete přečíst více o tom, jak Tarkett uzavírá výrobu podlahových krytin do kruhu.

Více udržitelných příběhů

Recyklace vinylové podlahy IQ Surface
Recyklace homogenních vinylových podlah od konečného spotřebitele

Přečtěte si o tom, jak recyklujeme vinylové podlahové krytiny v našem programu zpětného odběru ReStart v Evropě, Brazílii a Severní Americe.